When table sugar is burned in air, carbon dioxide and water vapor are products,
ID: 510012 • Letter: W
Question
When table sugar is burned in air, carbon dioxide and water vapor are products, as shown by the following balanced chemical equation: C_22H_22O_11() + 12 O_2(g) rightarrow 12CO_2(g) + 11H_2O(g) How many moles of oxygen are required to react completely with 3.68 mol of sugar? a. 44.2 b. 65 c. 3.68 d. 88 What is the molar mass of nitroglycerin, C_3H_5(NO_3)_3? a. 179 g/mol b. 227 g/mol c. 199 g/mol d. 185 g/mol Determine the percentage composition (by mass) of oxygen in NH_4 NO_3. a. 72.68 % b. 59.96% C. 19.99 % d. 99.89 % How many calcium atoms are in 16.6 g sample of Ca? a. 10.00 times 10^24 atoms b. 2.49 times 10^23 atoms c. 4.14 times 10^1 atoms d. 16.6 atomsExplanation / Answer
(3) From the balalnced equation ,
1 mol of sugar requires 12 mol of O2
then, 3.68 mol of sugar requires, 3.68 * 12 = 44.16 mol of O2
(A)
(4)
MOlar mass of nitro glycerin = 3(C) + 5 (H) + 3(N) + 9(O)
MM = 3(12) + 5(1) + 3(14) + 9(16)
MM = 36 + 5 + 42 + 144
MM = 227 g/mol
(b)
(5)
molar mass of NH4NO3 = 80 g/mol
% by mass of O = (48 * 100 / 80) = 60 %
(b)
(6)
40 g. of Ca = 6.022 * 1023 Ca atoms
then, 16.6 g. of Ca = 16.6 * 6.022 * 1023 / 40 = 2.50 * 1023 atoms of Ca
(b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.