What is the molar concentration of sodium ions in a 0.350 M Na_3 PO_4 solution?
ID: 511792 • Letter: W
Question
What is the molar concentration of sodium ions in a 0.350 M Na_3 PO_4 solution? A) 0.117 M B) 9.350 M C) 1.05 M D) 1.40 M a balanced net ionic equation for the reaction of AgNO_3(aq) with KBr(aq). A) AgNO_3 (aq) + KBr(aq) rightarrow AgBr(aq) + KNO_3 (s) B) Ag^+ (aq) + NO_3^-(aq) + K^+(aq) + Br^-(aq) rightarrow Ag^+(aq) + Br^-(aq) + KNO_3(s) C) Ag^+(aq) + NO_3^-(aq) + K^+(aq) + Br^-(aq) rightarrow AgBr(s) + K^+(aq) + NO_3^-(aq) D) Ag^+(aq) + Br^-(aq) rightarrow AgBr(s) Which one of the following compounds is insoluble in water? A) K_2 SO_4 B) NaNO_3 C) PbSO_4 D) Rb_2 CO_3 How many H^+ ions can the acid H_3 PO_4 donate per molecule? A) 0 B) 1 C) 2 D) 3 What is the oxidation number of the chromium atom in Cr_2 O_7^2? A) -2 B) +2 C) +6 D) +7Explanation / Answer
6. C
Dissociation of Na3PO4 takes place in water as:
Na3PO4 (s) ------> 3Na+(aq) + PO43-(aq)
Thus 1 mole of Na3PO4 produces 3 moles of Na+ and 1 mole of phosphate ion
therefore 0.350 moles of Na3PO4 produces = 0.350*3 3 moles of Na+
Ans = 1.05M (C)
7. C
Each molecule will dissociate into its ions
AgNO3(aq) + KBr(aq)----->AgBr(s) + KNO3 (aq)
Ag+(aq) + NO3- (aq) + K+ (aq) + Br- (aq) --> AgBr(s) +NO3- (aq) + K+ (aq)
8.C
PbSO4 is insoluble in water because Pb2+ and SO42- ions have such a strong attraction towards each other that water molecules fails to pull theses ions apart.
9.D. It can donate 3 H+ ions through ionisation.
10. C +6
Cr2O72-
Let oxidation number of one chromium atom be x
Oxidation number of one oxygen atom is (-2)
Total charge on the molecule =(-2)
Thus
2*x + 7*(-2) = -2
2*x-14 = -2
2*x =14-2
2*x=12
x= 12 / 6
x= +6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.