A volume of 10.50 mL of 0.1090 M NaOH solution was used to titrate a 0.699 g sam
ID: 513618 • Letter: A
Question
A volume of 10.50 mL of 0.1090 M NaOH solution was used to titrate a 0.699 g sample of unknown containing KHSO_4. What is the molecular mass of KHSO_4?(report answers to 4 or 5 significant figures_ __________ Tries 0/99 What is the percent by mass of KHSO_4 in the unknown? ______ Tries 0/99 In this problem what mass of sample in grams would be needed to deliver about 22.00 mL in the next trial? _____ Tries 0/99 In the second trial above, exactly 1.462 g was transferred into a flask to be titrated. If the initial buret reading is 0.10 mL, predict what the final buret reading be. ______ Tries 0/99Explanation / Answer
1) Volume of NaOH required for the titration = 10.50 mL; concentration of NaOH solution = 0.1090 M.
Therefore, moles of NaOH required for the titration = (10.50 mL)*(0.1090 mol/L) = 1.1445 mmole.
Write down the neutralization reaction as below:
NaOH + KHSO4 ---------> NaKSO4 + H2O
As per the balanced stoichiometric reaction,
1 mole NaOH = 1mole KHSO4.
Therefore, 1.1445 mmole NaOH = 1.1445 mmole KHSO4
Let M be the molar mass of KHSO4; therefore,
0.699 g/M = 1.1445 mmole = 1.1445*10-3 mole.
===> M = (0.699 g)/(1.1445*10-3 mole) = 610.747 g mol-1 610.75 g mol-1 (ans).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.