A volume of 10.00 L pure liquid H _2 0 at 90.0 degree C has a specific gravity o
ID: 981819 • Letter: A
Question
A volume of 10.00 L pure liquid H _2 0 at 90.0 degree C has a specific gravity of 1.036. What is the mass (in kg) of this system Show you calculations using a single dimensional equation. Calculate the molar fractions of the components in a gas mixture of equal amounts by mass of nitrogen and chlorine A rupture disk is at the bottom of a tank filled with cyclopentane (see Figure). It is rated to break when 25 psig is applied to the disk. What height of cyclopentane in the tank will cause this disk to ruptureExplanation / Answer
ANSWER.(1) given data, volume v=10.00 L, specific gravity=1.036 at 900 As we know mass=densityxvolume ---------(1) specific gravity of water=density of water at 900/density of water at room temperature density of water at room temperature=1 then density of water at 900 = specific gravity of water-------(2) from eqs(1) and (2) mass=1.036x10.00=10.36kg.
(2) given that equal amounts of nitrogen and chlorine are present in thegaseous mixture. let the weight of the each gas=a .so ,number of moles of nitrgen=a/28. number of moles of chlorine=a/71
mole fraction of nitrogen =number of moles of nitrgen/number of moles oftotal gaseous mixture
=(a/28)/(a/28+a/71)=(a/28)x(71x28)/99a=71/99=0.72
mole fraction ofchlorine=
number of moles of chlorine/number of moles oftotal gaseous mixture
=(a/71)/(a/28+a/71)=(a/71)x(71x28)/99a=28/99=0.28.
mole fractions ofnitrogen and chlorine are 0.72 and 0.28.
(3)the information not given properly.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.