What mass of O_2 is required to produce 5.00 L NO_2 at 305 K and 752 mm Hg? (R =
ID: 517399 • Letter: W
Question
What mass of O_2 is required to produce 5.00 L NO_2 at 305 K and 752 mm Hg? (R = 0.08206 L atm/mol K) 2 NO(g) + O_2(g) rightarrow 2 NO_2(g) a. 0.198 g b. 1.58 g c. 3.16 g d. 5.00 g e. 6.33 g A flexible vessel contains 45 L of gas where the pressure is 1.6 atm. What will the volume be when the gas is compressed to a pressure of 0.70 atm, the temperature remaining constant? a. 0.01 L b. 20 L c. 45 L d. 0.051 L e. 103 L Equal volumes of propane, C_3H_8, and carbon monoxide, CO, at the same temperature and pressure have the same. a. chemical properties. b. number of atoms. c. average molecular speed. d. density. e. number of molecules. The pressure of O_2 in a 15.0 L flask is 322 mm Hg at 44 degree C. What mass of O_2 is in the flask? (R = 0.08206 L atm/mol K) a. 0.244 g b. 5.80 g c. 7.82 g d. 15.2 g e. 56.3 gExplanation / Answer
41) answer :c) 3.16 g
volume of NO2 = 5.00 L
pressure = 752 mmHg = 0.989 atm
temperature = 305 K
P V = n R T
0.989 x 5 = n x 0.0821 x 305
n = 0.1975 mol
moles of NO2 = 0.1975
moles of O2 = 0.1975 / 2 = 0.0988 mol
mass of O2 = 3.16 g
42 )
answer : 103 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.