Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 59 C , where [Fe2+]= 3.80
ID: 517552 • Letter: C
Question
Consider the reaction
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
at 59 C , where [Fe2+]= 3.80 M and [Mg2+]= 0.210 M .
Part A
What is the value for the reaction quotient, Q , for the cell?
Express your answer numerically.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
What is the value for the temperature, T , in kelvins?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the value for n ?
Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles).
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
Calculate the standard cell potential for
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Q =Explanation / Answer
A)
Q = [Mg2+]/[Fe2+]
= 0.210/3.80
= 0.0553
Answer: 0.0553
B)
T = 59 oC = (59 + 273) K = 332 K
C)
Number of electrons being transferred is 2
so,
n = 2
D)
from data table:
Eo(Mg2+/Mg(s)) = -2.372 V
Eo(Fe2+/Fe(s)) = -0.44 V
According to reaction Mg is getting oxidised, so it is anode
Fe is cathode
here:
cathode is (Fe2+/Fe(s))
anode is (Mg2+/Mg(s))
Eocell = Eocathode - Eoanode
= (-0.44) - (-2.372)
= 1.932 V
Answer: 1.932 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.