Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 57 C , where [Fe2+]= 3.00
ID: 992716 • Letter: C
Question
Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 57 C , where [Fe2+]= 3.00 M and [Mg2+]= 0.110 M .
Part A What is the value for the reaction quotient, Q, for the cell?
Part B What is the value for the temperature, T, in kelvins? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C What is the value for n? Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles).
Part D Calculate the standard cell potential for Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
part A )
Q = [Mg+2] / [Fe+2]
Q = 0.110 / 3.00
Q = 0.037
part B)
T = 57 + 273 = 330 K
part C)
value of n = 2 . because here 2 electrons are transfered
part D)
Eocell = Eo red - Eo oxd
= -0.44 - (-2.38)
= 1.94 V
standard cell potential = 1.94 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.