Consider the reaction Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 51 C , where [Fe2+]= 2.90
ID: 978656 • Letter: C
Question
Consider the reaction
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
at 51 C , where [Fe2+]= 2.90 M and [Mg2+]= 0.210 M .
Part A
What is the value for the reaction quotient, Q, for the cell?
Express your answer numerically.
Part B
What is the value for the temperature, T, in kelvins?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the value for n?
Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles).
Part D
Calculate the standard cell potential for
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) Mg(s) + Fe2+(aq) Mg2+(aq) + Fe(s)
[Fe2+]= 2.90 M and [Mg2+]= 0.210 M
reaction quoteint , Q = [Mg2+] / [Fe2+]
Q = 0.210 / 2.90
Q = 0.0724
b) Temperature T = 51oC = 51 + 273 = 324 K
T = 324 K
c) Oxidation half reaction(at anode) : Mg(s) -----> Mg2+(aq) + 2e- Eored = -2.37 V
reduction half reaction(at cathode) : Fe2+(aq) + 2e- -------> Fe(s) Eored = -0.44 V
so, number of electrons lost or gained , n = 2
n = 2
d) Eocell = Eored(cathode) - Eored(anode) = -0.44 V - (-2.37 V) Standard cell potential Eocell = 1.93 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.