Consider the following reaction: S P. G \'° = -5,935 J/mol at 37 °C, which means
ID: 521505 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: S P. G'° = -5,935 J/mol at 37 °C, which means that the K'eq = 10. The actual concentrations of S and P were measured in human liver; from these data it was calculated that G' = -10,000 J/mol. In the liver, the ratio of the actual concentration of P to the actual concentration of S must be:
(Hint for this and similar questions to follow: If G' has a negative value, the rx. tends to go to the right in order to approach equilibrium. If G' has a positive value, the rx. tends to go back to the left in order to approach equilibrium. If G' = 0, the rx. is at equilibrium. These questions are surprisingly "easy" to answer if the concept is understood.)
A
greater than 10.
B
equal to 10.
C
less than 10 and greater than 0.
D
equal to 0.
E
less than 0.
A
greater than 10.
B
equal to 10.
C
less than 10 and greater than 0.
D
equal to 0.
E
less than 0.
Explanation / Answer
(A) Greater than 10
Higher is negative value of deltaG higher is the K.
(OR)
deltaG0 = - R T lnK
lnK = 10000 / (8.314 * 298)
K = e4.04
K = 56.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.