A liquid fuel containing 88 wt% C and 12% H is burned with air, comprising 21vol
ID: 524014 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Fuel contains 88 gm of C and 12 gm of H. The combustion reactions are
C+ O2----àCO2 and H2+0.5O2--àH2O
Moles= mass/atomic mass
Moles : C= 88/12=7.33, H2= 12/2= 6
Moles of O2 required for combustion of C= 7.33 moles of oxygen required for combustion of H2= 6/3=3
Total moles of O2= 7.33+3= 10.33
Air contains 21% O2. Moles of air = 10.33/0.21= 49.2 moles
Let x= percentage of excess air, moles of air supplied= 49.2*(1+x/100)= 49.2*(1+0.01x)
Products contains ( moles ) :CO2= 7.33, H2O= 6, N2= 49.2*0.79*(1+0.01x)= 39*(1+0.01x)
Moles of O2= moles of oxygen supplied-consumed = 49.2*0.21*(1+0.01x)- 10.33 =0.10332x
Water is removed through desiccation.
Now the products contains CO2= 7.33, N2= 39*(1+0.01x), O2= 0.10332x
Total moles of product = 7.33+39*(1+0.01x)+0.10332x= 46.33 +0.49332x
Percentage of CO2= 100* 7.33/(46.39+0.49332x)= 13.4
1/(46.39+0.49332x)= 13.4/ (100*7.33)
46.39+0.49332x= 100*7.33/13.4=54.7
0.49332x= 54.7-46.39= 8.31, x= 16.84%
Moles of products = CO2= 7.33, N2= 39*(1+0.1684)=45.6 , O2= 0.10332*16.48=1.70
Mass of dry flue gas= 7.33*44+ 45.6*28+1.7*32= 1653.72 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.