Chemi etrv Masteringchemistry: Homework B7-T Secure https://session.masteringche
ID: 524331 • Letter: C
Question
Chemi etrv Masteringchemistry: Homework B7-T Secure https://session.masteringchemistry.com/myct/itemview?assignmentProblemID 76241441 CHEM 1001 Spring 2017 Signed in as Destinee Mannor Homework #7-T Problem 14.63 nmen Problem 14.63 work Part A What is the molarity of a solution of HClif 5.35 mL of the HC1 solution is titrated with 30.7mL of 0.143 M NaOH solution? twork HC (ag) t NaOH (ag) H20 +NaCl(aq) ework Express your answer with the appropriate units. Molarity Value Units Submit My Answers PEARSO cBook PrExplanation / Answer
Number of moles of NaOH = molarity * volume of solution in L
Number of moles of NaOH = 0.143 * 0.0307 = 0.00439 mole
from the balanced equation we can say that
1 mole of NaOH requires 1 mole of HCl so
0.00439 mole of NaOH will require 0.00439 mole of HCl
molarity of HCl = number of moles of HCl / volume of solution in L
molarity of HCl = 0.00439 mole / 0.00535 L = 0.821 M
Therefore, the molarity of HCl = 0.821 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.