A 550. mL sample of gas at 2.00 atm of pressure is compressed to a volume of 400
ID: 524969 • Letter: A
Question
A 550. mL sample of gas at 2.00 atm of pressure is compressed to a volume of 400. mL. What is the pressure on the compressed sample? a. 2.09 times 10^5 atm b. 0.362 atm c. 4.78 times 10^-5 atm d. 2.75 atm e. none of these How many moles are present in a 2.00 L sample of gas at 30 degree C and 0. 821 atm? (R = 0.0821 L.atm / mol.K.) a. 18.5 mol b. 1.50 mol c. 0.667 mol d. 6.60 times 10^-2 mol e, none of these For which of the samples listed below will the average molecular speed be greatest? a. N_2 at 400 K. b. N_2 at 300 K. c. SO_2 at 400 K d. SO_2 at 300 K e. all of these gases have the same average speedExplanation / Answer
Q2.
V1 = 550 mL of gas, P1 = 2 atm
V2 = 400 mL then, P2 = ?
Apply idal gas law ratios
P1V1 = P2V2
substitute
2*550 = P2*400
P2 = 2*550/400
P2 = 2.75 atm
pressure increases, since volume is decreased
choose D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.