Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the reaction NO(g) + 1/2 O_2(g) NO_2(G) Delta S degree = -73.27 JK^-1 G

ID: 526216 • Letter: C

Question

Consider the reaction NO(g) + 1/2 O_2(g) NO_2(G) Delta S degree = -73.27 JK^-1 Given that S degree_NO(g) = 210.76 J mol^-1 K^-1 and S degree_O_2(g) = 205.14 J mol^-1 K^-1, calculate S degree for NO_2(g) (all data at 298 K). A. 73.27 J mol^-1 K^-1 B. 137.49 J mol^-1 K^-1 C. 240.06 J mol^-1 K^-1 D. 275.11 J mol^-1 K^-1 E. 283.64 J mol^-1 K^-1 The vapor pressure of pure water at 20 degree C is 17.5 mm Hg. What is the vapor pressure of a solution of 0.010 mol of Fe(NO_3)_3 in 180 g of water? A. 17.40 mmHg B. 17.50 mmHg C. 17.47 mmHg D. 17.83 mmHg E. 17.58 mmHg Commercial perchloric acid is 11.7 M in HCLO_4 and has a density of 1.669+ g/cm^3. Calculate the mass percent of HCLO_4 in this aqueous solution. (molar mass of HCLO_4 = 100.5 g/mol) A. 11.7% B. 19.5% C. 58.7% D. 70.5% E. 83.6%

Explanation / Answer

Balanced chemical equation is:

NO(g) + 1/2 O2(g) ---> NO2(g)

So rxn = 1*Sof(NO2(g)) - 1*Sof( NO(g)) - 1/2*Sof(O2(g))

-73.27 = Sof(NO2(g)) - 1*(210.76) - 1/2*(205.14)

Sof(NO2(g)) = 240.06 J/mol.K

Answer: C

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote