Consider the reaction NO2 + CO --> NO + CO2 at 225 C where the rate law is Rate
ID: 827322 • Letter: C
Question
Consider the reaction NO2 + CO --> NO + CO2 at 225 C where the rate law is Rate = k[NO2]^2
An experiment is carried out with the initial concentrations: [NO2]0 = [CO]0 = 0.500M
After 3.00 x 10^3 seconds, the molar concentration of NO2 is found to be 0.381 M
a. What are the concentrations of CO and NO, respectrively after 3.00 x 10^3 seconds?
b. Calculate the rate constant k for the reaction. Provide units.
c. How many hours does it take for [NO2] to decrease from 0.500 M to 0.250 M (1 hr = 3600 s)?
Explanation / Answer
A)
cocn. of NO2 is decreased from 0.500 to 0.381 in given time t .. so there was decrese of (5-0.381) = 0.119 M
so concentration of CO and NO would be 0.119 M after the given time t.
B)
rate = k[NO2]^2 THAT IS
-d[NO2]/dt = k[NO2]^2
d[NO2]/[NO2]^2 = -kdt
integrating on both sides
-1/[NO2] = -kt + c
At t=0
-1/0.500 = c = -2
so
1/[NO2] = kt + 2
now at t = 3 * 10^3 sec [NO2] =0.381
so
1/0.381 = k( 3 * 10^3) + 2
k = 0.208 * 10^-3
Unit of k is s^(-1) * mol^(-1) * Litre
c)
[NO2] =0.250M
1/0.250 = kt + 2
kt = 2
t = 2/k
=9615.38 Sec
=2.670 Hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.