Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The dissociation of water into H_3O^+ and OH^- ions depends on temperature. At 0

ID: 527123 • Letter: T

Question

The dissociation of water into H_3O^+ and OH^- ions depends on temperature. At 0 degree C the [H_3O^+] = 3.38 times 10^-8 M, at 25 degree C the [H_3O^+] = 1.00 times 10^-7 M, and at 50 degree C the [H_3O^+] = 2.34 times 10^-7 M. At what temperature water is acidic? 0 degree C 25 degree C 50 degree C 15 degree C Solubility of NaCl in water in 35.8 g/100 mL of water at 20 degree C. Which of the following solutions is saturated? 35.8 g NaCl/200 mL water 50.0 g NaCl/200 mL water 20.0 g NaCl/75 mL water 53.7 g NaCl/150 mL water An isotonic solution contains 0.15 M NaCl. Which one of the following CaCl_2 solutions will be isotonic to the 0.15 M NaCl solution? 0.15 M CaCl_2 0.10 M CaCl_2 0.05 M CaCl_2 0.45 M CaCl_2 When red blood cells are placed in an hypotonic solution, water flows out of the red blood cells. Water flows inside the red blood cells. there is no net flow of water. the cells stay normal. Which solution will have the largest freezing point depression of water? 1.0 M CaCl_2 1.5 M NaCl 1.0 M AlCl_3 3.5 M Glucose Which compound is copper (II) chloride dehydrate? CuCl middot 2 H_2O CuSO_4 middot 2 H_2O CuCl_2 middot 2 H_2O CaCl_2 middot 2 H_2O Decane is non-polar liquid and has density of 0.730 g/ml. Water has a density of 1.00 mL of each of decane and water is transferred to a glass test tube at room temperature, saturated iodine-water solution, which has a strong purple color, is added to the test tube is gently shaken and then kept in a test tube rake. Which one of the following ?

Explanation / Answer

34)

for solution to be acidic:

[H3O+] > 1*10^-7 M

this is true at 50 oC

Answer: c

35)

solubility = 35.8 g/100 mL = 0.358 g/mL

a)

Here,

concentration = 35.8 g / 200 mL = 0.179 g/mL

this is less than solubility.

So, this is unsaturated

b)

Here,

concentration = 50.0 g / 200 mL = 0.25 g/mL

this is less than solubility.

So, this is unsaturated

c)

Here,

concentration = 20.0 g / 75 mL = 0.27 g/mL

this is less than solubility.

So, this is unsaturated

d)

Here,

concentration = 53.7 g / 150 mL = 0.358 g/mL

this is equal to solubility.

So, this is saturated

Answer: d

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote