Consider the reaction 2 NO_2(g) leftarrow rightarrow N_2 O_4(g) The values for d
ID: 527584 • Letter: C
Question
Consider the reaction 2 NO_2(g) leftarrow rightarrow N_2 O_4(g) The values for delta H degree and delta S degree are -58.03 kj/mol and -176.6 J/K-mol, respectively. Calculate delta G degree at 298 K. Assuming delta H degree and delta S degree are independent of temperature, at what temperatures is this reaction spontaneous? Calculate delta G from heats of formation for the following reaction. 2 CH_3 OH(g) + H_2(g) rightarrow C_2H_6(g) + 2 H_2 O_(g) Consider again the reaction 2 NO_2(g) leftarrow rightarrow N_2 O_4(g) Predict the direction of the reaction will proceed if P_NO2 = 0.21 atm and P_N2O4 = 0.50 atm. Temperature is a constant 25 degree C.Explanation / Answer
a)
2NO2(g) <---> N2O4 (g)
Given H = -58.03 KJ/mol ; S = -176.6 J/K-mol; T = 298 K ;
G = ?
G = H -TS = (-58.03 x 10^3 J/mol) - (298 K x -176.6 J/K-mol) = -58030 J/mol + 52626.8 J/mol = -5403.2 J/mol
To become the reaction spontaneous the G should become negative;
H = TS at equilibrium
T = H/S = (-58.03 x 10^3 J/mol)/ -176.6 J/K-mol = 329 K
So, the reaction will be spontaneous at temperature below 329 K
b) 2CH3OH (g) + H2(g) ---> C2H6 (g) + 2H2O (g)
G reaction = G (products) - G (reactants)
= {(- 32 KJ/mol)+ 2x (–228.59 kJ/mol)} -{(2x –167.9 KJ/mol) + 0}
= -153.38 KJ/mol
c) Given reaction ;
2NO2(g) <---> N2O4 (g)
PNO2 = 0.21 atm and PN2O4 = 0.5 atm
Qc = [PN2O4]/[PNO2]^2 = 0.5 / (0.21) = 11.34
We can find the equilibrium constant from the data given in a)
at 298 K G = -5403.2 J/mol
G = -RT ln Keq
-5403.2 J/mol = -8.314 J·K¹mol¹ × 298 K ln Keq
ln Keq = 2.18
Keq = 8.85
If Q>Keq, the reaction goes from right to left.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.