Consider the reaction 2 NO (g) + O 2 (g) 2NO 2 (g) At a given temperature, an eq
ID: 682930 • Letter: C
Question
Consider the reaction 2 NO (g) + O2(g) 2NO2(g) At a given temperature, an equilibrium mixture consists of0.020 moles of O2 , 0.040 moles of NO, and 0.96moles of NO2. The total gas pressure ( NO, O2and NO2 ) is 0.20 atm. Calculate Kp for thisreaction. hint: Remember Dalton's law of partial pressures. Consider the reaction 2 NO (g) + O2(g) 2NO2(g) At a given temperature, an equilibrium mixture consists of0.020 moles of O2 , 0.040 moles of NO, and 0.96moles of NO2. The total gas pressure ( NO, O2and NO2 ) is 0.20 atm. Calculate Kp for thisreaction. hint: Remember Dalton's law of partial pressures.Explanation / Answer
According to Dalton's theory Total pressure = PO2 +PNO + PNO2 We have the total pressure = 0.20 atm Total moles of the mixture = 0.020 + 0.040 + 0.96= 1.02 mole mole fraction of Oxygen = 0.020/1.02 =0.019 partial pressure of the oxygen in themixture = total pressure * mole fraction = 0.20 * 0.019 = 0.003921 atm Similarly the partial pressure of theNO = 0.20 * (0.040/1.02) = 0.00784 atm partial pressure of theNO2 = 0.20 * (0.96/1.02) = 0.1882 Therefore for the reaction 2 NO (g) + O2(g) 2NO2(g) Kp = PNO22 / PNO2* PO2 =(0.188)2 /(0.00784)2*0.003921 = 1.47*105 =(0.188)2 /(0.00784)2*0.003921 = 1.47*105Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.