You wish to prepare a buffer solution containing NaN_3 and HN_3 (hydrazoic acid)
ID: 529497 • Letter: Y
Question
You wish to prepare a buffer solution containing NaN_3 and HN_3 (hydrazoic acid). You have to prepare the solutions first. a. 187 g of sodium azide is dissolved in water to make a solution with a final volume of 1.0L. What is the concentration and pH of the solution? b. What is the molarity a solution made by adding 120.0 mL of a 6.0 M HN_3(aq) to water to a final volume of 250.0 mL? c. What volume of the HN_3(aq) made in part b is needed to add to 100.0 mL of the NaN_3(aq) solution of made in part a to make a buffer at pH = 5.00?Explanation / Answer
Solution:- (a) mass of NaN3 = 187 g
molar mass of NaN3 = 65.0 g/mol
187 g x (1mol/65g) = 2.88 mol
volume of solution = 1.0 L
concentration of solution = 2.88 mol/1.0 L = 2.88 M
NaN3 dissociates to give Na+ and N3- that on reacting with water gives OH- as...
N3-(aq) + H2O(l) <------> HN3(aq) + OH-(aq)
I 2.88 0 0
C -X +X +X
E (2.88 - X) X X
Kb = [HN3][OH-]/[N3-]
5.26 x 10-10 = (X)2/(2.88 - X)
since the value of Kb is very low so 2.88 - X could be taken as 2.88
5.26 x 10-10 = (X)2/(2.88 )
X2 = 5.26 x 10-10 x 2.88 = 1.51 x 10-9
taking square root to both sides..
X = 3.89 x 10-5
[OH-] = 3.89 x 10-5 M
pOH = - log(3.89 x 10-5) = 4.41
pH = 14 - pOH
pH = 14 - 4.41
pH = 9.59
(b) Dilution is done here so we will use the dilution equation, M1V1 = M2V2
where M1 and M2 are initial and final molarities and V1 and V2 are initial and final volumes.
6.0 M x 120.0 ml = M2 x 250.0 ml
M2 = (6.0 M x 120.0 ml)/250.0 ml
M2 = 2.88 M
so, the molarity of solution of HN3 is 2.88 M.
(c) 100.0 ml of NaN3 solution from part A means 2.88 M solution are taken to make the buffer solution, moles of NaN3 used = 100.0 ml x (1L/1000ml) x (2.88 mol/L) = 0.288 mol
let's say X moles of HN3 from part B are used.
Handerson equation equation is used for finding out pH of buffer solutions, pH is given here as 5.00
pH = pKa + log(base/acid)
Ka for HN3 is 1.9 x 10-5.
pKa = - log Ka
pKa = - log 1.9 x 10-5 = 4.72
Let's plug in the values in the Handerson equation..
5.00 = 4.72 + log(0.288/X)
5.00 - 4.72 = log(0.288/X)
0.28 = log(0.288/X)
taking antilog....
100.28 = 0.288/X
1.91 = 0.288/X
X = 0.288/1.91 = 0.151
so, 0.151 moles of HN3 are required from part B solution. molarity from part B is 2.88 M that is 2.88 mol/L
so, 0.151 mol x (1L/2.88 mol) x (1000 ml/1L) = 52.4 ml
So, 52.4 ml of HN3 from part B are required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.