Calculate the amount of heat (in kJ) required to convert 44.0 g of solid ethanol
ID: 534951 • Letter: C
Question
Calculate the amount of heat (in kJ) required to convert 44.0 g of solid ethanol (molar mass = 46.1 g/mol at -126.0 degree C to gaseous ethanol at 94 degree C. (specific heat capacities: solid: 2.42 J/g degree C, liquid: 2.44 J/g. degree C, gas: 1.70 J/g. degree C; heat of fusion: 4.9 kJ/mol; heat of vaporization: 38.6 kJ/mol; melting point: -114 degree C, boiling point: 78 degree C). Show all math steps (including temperature changes) and include units in the methods and answers. For each step, specify what you are solving for (heating liquid, melting solid etc.)Explanation / Answer
Ti = -126.0
Tf = 94.0
here
Cs = 2.42 J/goC
Heat required to convert solid from -126.0 to -114.5
Q1 = m*Cs*(Tf-Ti)
= 44 g * 2.42 J/goC *(-114.5-(-126)) oC
= 1224.52 J
Lf = 4.9KJ/mol =
4900 J/mol
Lets convert mass to mol
Molar mass of C2H6O = 46.1 g/mol
number of mol
n= mass/molar mass
= 44.0/46.1
= 0.955 mol
Heat required to convert solid to liquid at -114.5 oC
Q2 = n*Lf
= 0.955 mol *4900 J/mol
= 4680.038 J
Cl = 2.44 J/goC
Heat required to convert liquid from -114.5 to 78.0
Q3 = m*Cl*(Tf-Ti)
= 44 g * 2.44 J/goC *(78--114.5) oC
= 20666.8 J
Lv = 38.6KJ/mol =
38600J/mol
Heat required to convert liquid to gas at 78.0 oC
Q4 = n*Lv
= 0.955 mol *38600 J/mol
= 36867.24 J
Cg = 1.7 J/goC
Heat required to convert vapour from 78.0 to 94.0
Q5 = m*Cg*(Tf-Ti)
= 44 g * 1.7 J/goC *(94-78) oC
= 1196.8 J
Total heat required = Q1 + Q2 + Q3 + Q4 + Q5
= 1224.52J + 4680.038J + 20666.8J + 36867.24J + 1196.8J
= 64635 J
= 64.64 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.