Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the amount of heat a 24 karat gold ring with mass of (1.9000 times 10^

ID: 532000 • Letter: C

Question

Calculate the amount of heat a 24 karat gold ring with mass of (1.9000 times 10^1) g (a very large ring!) would gain when it is heated from 20.0 degree C to (3.89 times 10^1) degree C. [specific heat gold = 0.129 J/g degree C] i.e. -1.0334 times 10 An unknown volume of water at 18.2 degree C is added to (2.680 times 10^1) mL of water at 35.0 degree C. If the final temperature is (2.13 times 10^1) degree C, what was the unknown volume (in mL)? (Assume that no heat was lost to the surroundings; d of water is 1.00 g/mL.) i.e. -1.0334 times 10

Explanation / Answer

6) Heat energy needed is calculated by the equation -

q= m c t

q=heat energy gained or lost by a substance

m= mass of gold = 1.9000 x 10^1g

c =specific heat of gold = 0.129 J/°C.

t=change in temperature =(3.89 x 10^1°C -20.0°C)

q = m * c * t

q = 1.9000 x 10^1 * 0.129 J g °C * (3.89 x 10^1°C -20.0°C)

q = 1.9000 x 10^1 * 0.129 J g °C * (1.89 x 10^1°C)

q= 46.3239 J

ANSWER-

4.6324 x 10^1 J

7)

Heat energy needed is calculated by the equation -

q= m c t

Determine energy lost by warm water

q = (2.680 x 10^1 g) (4.186 J/g °C) (2.13 x 10^1 - 35.0 °C )

q = - 1536.9317 J

Determine energy gained by cold water

q = m c t

= m (4.186 J /g °C) (2.13 x 10^1 – 18.20 °C)

= 12.9766 m

Energy lost by warm water = energy gained by cold water

1536.9317 J = 12.9766 m

Mass of cold water = 1536.9317 J / 12.9766

Mass of cold water 118.4387 g

Density of cold water 1.00 g/ml

Volume of cold water ml = Mass of cold water/Density of cold water

118.438 g/1.00g/ml = 118.438ml

ANSwer -

1.1843 x 10^2 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote