Two moles of a real gas with C_P, m = 2.5 R and a Joule-Thomson coefficient of 0
ID: 536065 • Letter: T
Question
Two moles of a real gas with C_P, m = 2.5 R and a Joule-Thomson coefficient of 0.266 K/bar undergo a transition from a temperature of 300. K to 500. K and a pressure of 3.0 bar to 4.0 bar. a) Calculate delta H for this process in J. b) Is there enough information given to calculate delta U (y/n), C_P, m (y/n), q (y/n), and w (y/n)? Please do not do any calculations for part b. c) In general, the temperature of this gas will increase/decrease/not change upon expansion. This question is independent of the process to which parts a and b apply.Explanation / Answer
H= H(T,P)
dH= (dH/dT)PdT+(dH/dP)TdP, Cp=(dH/dT)P
dH= CpdT+(dH/dP)TdP (1)
but (dH/dT)P*(dT/dP)H*(dP/dH)T=-1 (2)
but uJT=joules Thomson coefficient = (dH/dP)T
hence from Eq.2, (dH/dT)P= -(dH/dT)P*(dT/dP)H=-CpuJT
hence Eq.1 becomes
dH= CPdT-CpuJTdP
when integrated
deltaH= CP*(T2-T1)-CpuJT*(P2-P1)
= (3/2)*8.314*(500-300)- (3/2)*8.314*0.266*(4-3)
=2494.2-3.32= 2490.88 Joules
2. since deltaU= CvdT+[T*(dP/dT)V-P]dV
there is no information about CV ( not given)
cannot be calculated
work cannnot be calculated.
Cpm is given hence need not be calculated.
Q also cannot be calculated.
2. since joules thomson coefficient is +ve, the temperature of gas in general decreases with decrease in pressure. but for certain gases like H2, the decrease in pressure increases the temperature and they have -ve joule thomson coefficient.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.