An aqueous solution was prepared by dissolving 10.93 g of KBr in enough water to
ID: 539452 • Letter: A
Question
An aqueous solution was prepared by dissolving 10.93 g of KBr in enough water to make 750.0 ml of solution. What is the molarity of KBr in the solution? (molar mass of KBr: 119.00 g/mol) a) Astatine, having atomic number 85 on the periodic table, is a radioactive member of the halogens. Give the full electron configuration of At. b) Give the electron configurations of the following ions. Fe^2+ Ca^2+ Cl^- c) What are quantum numbers? Give all the possible quantum numbers that an electron in the n = 2 level can have. d) What is meant energy is quantized? How does that give rise to the emission spectra of an element?Explanation / Answer
1)
mass of KBr = 10.93 g
moles of KBr = 10.93 / 119 = 0.09185 mol
volume = 750 mL = 0.750 L
Molarity = moles / volume
= 0.09185 / 0.750
Molarity = 0.1225 M
2)
a)
electron configuration of At = [Xe] 4f14 5d10 6s2 6p5
full electron configuration of At = 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d10 4s2 4p6 4d10 5s2 5p6 4f14 5d10 6s2 6p5
b)
Fe+2 = 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d10 4p6
Ca+2 = 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6
Cl- = 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6
c)
n = 2 . l = 1 , m = 3 , (-1 . 0 , +1)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.