An aqueous solution on HNO3 with a molarity of 1.23 flows at a tare of 8.39m^3/m
ID: 1023434 • Letter: A
Question
An aqueous solution on HNO3 with a molarity of 1.23 flows at a tare of 8.39m^3/min. The specific gravity of the solution os 1.123 (relative to water with density 1g/cc). Calculate the mass concentration of the acid in the solution in units of Kg/L as well as the mass flow rates of the acid component and the total solution on kg/s, then choose the correct answer: A) mass concentration of the acid is 0.078kg/L B) the mass flow rate of the acid is 13.64kg/s c) the total mass flow rate of the solution is 180.58kg/s D) two choices B and C are correct E) Neither A, B, C are correct .
Explanation / Answer
A) the molarity = 1.23
So concentration in g /L = Molarity X molecular weight = 1.23 X 63 = 77.49 g / L = 0.07749 Kg /L = 0.078Kg / L
B ) Mass flow rate = 8.39m^3 / minute
Mass concentration =0.078Kg / L = 0.078 Kg / 10^-3m^3 = 78Kg / m^3
Mass in 8.39m^3 = 78 X 8.39 = 654.42 Kg / minute of acid
Mass flow rate of acid in Kg/ seconds = 654.42 / 60 = 10.91 Kg / seconds
C) Flow rate = 8.39m^3 / minutes = 8.39 X 10^6 cc / minutes
specific gravity = 1.123
so density = 1.123 g /cc
So flow rate = 8.39 X 10^6 X 1.123 grams / minute = 9.42 X 10^3 Kg / minute = 157 Kg / second
D) only A is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.