An aqueous solution of sulfuric acid is 2.88 molal and has a density of 1.7678 g
ID: 986797 • Letter: A
Question
An aqueous solution of sulfuric acid is 2.88 molal and has a density of 1.7678 g mL-1. Calculate the a) weight percent sulfuric acid; b) mol fraction of sulfuric acid; c) the molarity of sulfuric acid. PS5.8. A solution of glycerol, C3HaOs, in water is prepared by mixing 168.1 g C3H8O3 with 1278.5 g of water. The molarity was found to be 1.301 M. Calculate a) the molality of the glycerol solution b) the density of the glycerol solution PS5.9. A solution of a compound called potassium acid phthlate, is prepared by dissolving 2.34 g in 200 mLs of water. This solution is then reacted with exactly 15.78 mLs of a 0.726 M NaOH solution. Assume KHP reacts in a one-to-one ratio with NaOH, calculate the molar mass of KHP (potassium acid phthlate)Explanation / Answer
Solution :-
Given aqueous sulfur ic acid molality = 2.88 and density = 1.7678 g/ml
Lets assume we have 1 kg water = 1000 g
Then moles of H2SO4 present = 2.88 mol
Now lets calculate the mass of H2SO4
Mass of H2SO4 = 2.88 mol * 98.079 g per mol = 282.5 g
Total mass of solution = 1000 g water + 282.5 g H2SO4 = 1282.5 g
a). Now lets calculate the weight percent of sulfuric acid
Weight % =( mass of sulfuric acid /total mass)*100%
= (282.5 g / 1282.5 g)*100%
= 22.03 %
b) mole fraction of sulfuric acid
moles of water = 1000 g / 18.0148 g per mol = 55.51 mol
total moles = 2.88 mol H2SO4 + 55.51 mol water = 58.39 mol
mole fraction of H2SO4 = moles of H2SO4 / total moles
= 2.88 mol / 58.39 mol
= 0.0493
c) molarity = moles / liter
lets calculate the volume of solution
volume = mass / density
= 1282.5 g / 1.7678 g / ml
= 725 ml
725 ml * 1 L / 1000 ml = 0.725 L
Molarity = 2.88 mol / 0.725 L
= 3.97 M
PS5.8
Given glycerol = 168.1 g
Water = 1278.5 g
Molarity = 1.301 M
Lets calculate the moles of glycerol
Moles of glycerol = mass / molar mass
= 168.1 g / 92.09382 g per mol
= 1.8253 mol
Now lets calculate the volume of the solution
Volume = moles / molarity
= 1.8253 mol / 1.301 mol per L
= 1.40 L
a) molality =moles / kg solvent
= 1.8253 mol / 1.2785 kg
= 1.428 m
b) density = mass / volume
1.40 L = 1400 ml
= (168.1 g + 1278.5 g)/ 1400 ml
= 1.0333 g / ml
PS5.9
Mas of KHP = 2.34 g
Lets calculate the moles of the NaOH
Moles of NaOH = moalrity * volume inliter
= 0.726 mol per L * 0.01578 L
= 0.011456 mol NaOH
Mole ratio of the NaOH and KHP is 1 : 1
So the moles of KHP reacted = 0.011456 mol
Now lets calculate the molar mass of KHP
Molar mass = mass/ moles
= 2.34 g / 0.011456 mol
= 204.25 g per mol
So the molar mass of KHP is 204.25 g per mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.