8. Question Details (a) What is the mass, in grams, of 1.011 mol of iron (III) s
ID: 541685 • Letter: 8
Question
Explanation / Answer
Iron(iii) sulfate is Fe2(SO4)3, atomic weights :Fe= 56, S= 32, O= 16
molar mass of Fe2(SO4)3= 2*56+3*(32+64)= 400 g/mole
mass in 1.011 mole of Fe2(SO4)3= moles* molar mass= 1.011*400 =404.4 gm
2. amonium Carbonate is (NH4)2CO3, atomic weights : N= 14, H=1, C=12, O=16
molar mass = 2*(14+4)+12+48= 96 g/mole, moles in 6.806 gm= mass/molar mass= 6.806/96=0.07089
3.
Atomic weights : C= 12, H=1, O= 16
Molar mass of Aspirin = 9*12+8*1+4*16=180 g/mole
6.023*1023 molecules are there in 1 mole of any substance
2.22*1021 molecules are there in 2.22*1021/(6.023*1023) =0.0037
Moles= mass/molar mass, mass= moles* molar mass =0.0037*180 gm =0.666gm
4
moles= mass/molar mass = 47.58/0.1671 g/mole =284.74 g/mole
5.
Atomic weights : Cd = 112 and S= 32
Molar mass of CdS= 112+48= 160 g/mole
Moles= mass/molar mass
Mass= moles* molar mass = 3.43*10-2*160 =5.488 gm
6.
Atomic weights : N= 14, H=1 and Cl=35.5
Molar mass of NH4Cl= 14+4+35.5= 53.5 g/mole
Moles= mass/molar mass= 70.5/53.5 =1.32
7.
1 mole of any substance contains 6.023*1023 molecules
8.843*10-2 moles are there in 6.023*1023*8.843*10-2 molecules =58.6*1021 molecules
8.
Al(NO3)3
1 mole of Al(NO3)3 contains 9 atoms of O
4.65*10-3 moles contains 4.65*10-3*9 atoms =41.85*10-3 atom
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.