A mixture containing 45% benzene (B) and 55% toluene (T) by mass is fed to a dis
ID: 542306 • Letter: A
Question
A mixture containing 45% benzene (B) and 55% toluene (T) by mass is fed to a distillation column. An overhead stream of 95 wt% B is produced, and 8% of the benzene fed to the column leaves in the bottom stream. The feed rate is 2000 kg/h. Determine the overhead flow rate and the mass flow rates of benzene and toluene in the bottom stream Basis: Given Feed Rate The labeled flowchart is as follows. D kg/h 0.95 kg B/kg 0.05 kg T/kg 2000 kg/h 0.45 kg B/kg 0.55 kg T/kg Contains 8% of the B in the feed wa kg B/kg WT kg T/kgExplanation / Answer
determine overhead flow rate... D
mass flow of benzene + toluene in B
overall mass balance
2000 = D + B
mass balance of B:
0.45*2000 = 0.95*D + wb*B
note that we know that
8% of B
that is ...
0.45*2000 --> 100% of benzene
wb*B --> 8% of b
wb*B = 8/100*0.45*2000 = 72
2000 = D + B
900 = 0.95*D + 72
now... we have 2 equations + 2 unkown
solv efor D
D = (900-72)/(0.95) = 871.57
get B
B = 2000-D = 2000-871.57 = 1128.43
now...
we have D = 871.57 kg of overhead rate
now... get
flow of toluene in bottoms = 1128.43 - 72 = 1056.43 kg of toluen ( bottoms)
flow of benzene in bottoms = 8% of inlet --> 72 kg of benzene ( bottoms)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.