a 7.85 liter container holds a mixture to gases at 15° C the partial pressure of
ID: 548149 • Letter: A
Question
a 7.85 liter container holds a mixture to gases at 15° C the partial pressure of gas a and Gatsby respectively are 0.273 atmosphere and 0.667 atmosphere. if 0.120moles of a third gas is added with no change in volume or temperature what will the total pressure become
×1. www.saplinglearni × . www.saplingleamiw/w www.saplinglearni ×NG which ibiscms/mod/ibis/view.php?id-4246679 /2017 11:55 PM 4 84/15 -nint Cakulator -Periodic Table n 8 of 15 Ma Sapling Learning A 785-L container holds a mixture of two gases at 15 . The partial pressures of gas A and gas B. eectvely ae 2 andssure ome2mol of a third gas is added with no change in volume or temperature, what will the total become? Number atm Previous 9Check Answer QNe.'Explanation / Answer
we have:
P = sum of individual pressures
= 0.273 atm + 0.667 atm
= 0.940 atm
V = 7.85 L
T = 15.0 oC
= (15.0+273) K
= 288 K
find number of moles using:
P * V = n*R*T
0.94 atm * 7.85 L = n * 0.08206 atm.L/mol.K * 288 K
n = 0.3121 mol
This is number of mol of gas present initially
Now calculate the final pressure after 0.120 mol is added
Now we have:
P1 = 0.940 atm
n1 = 0.3121 mol
n2 = 0.3121 mol + 0.120 mol = 0.4321 mol
we have below equation to be used
P1/n1 = P2/Tn2
0.940 atm / 0.3121 mol = P2 / 0.4321 mol
P2 = 1.30 atm
Answer: 1.30 atm
Feel free to comment below if you have any doubts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.