A volumetric pipet is used to transfer 15 mL of 6.101×10 2 M potassium hydrogen
ID: 549848 • Letter: A
Question
A volumetric pipet is used to transfer 15 mL of 6.101×102 M potassium hydrogen phthalate, a weak acid primary standard with a molecular weight of 204.23 g/mol, into an Erlenmeyer flask with 75 mL of deionized water and 2 drops of phenolphthalein indicator. An approximately 0.2 M NaOH solution is titrated with the acid solution, and at the endpoint 21.93 mL of NaOH solution were dispensed from the burette. The molecular reaction is HKC8H4O4 (aq) + NaOH (aq) NaKC8H4O4 (aq) + H2O (l).
Part A
How many moles of potassium hydrogen phthalate are used for the titration? Report your answer to 4 significant figures.
Part B
How many moles of NaOH are used for the titration?
Part C
What is the concentration in molarity of the NaOH solution?
Explain steps please, I'm really confused as to what to do..
Explanation / Answer
HKC8H4O4 (aq) + NaOH (aq) NaKC8H4O4 (aq) + H2O (l).
part A
no of mol of potassium hydrogen phthalate used = 15*0.06101/1000 = 0.0009152 mol
part B
1 mol HKC8H4O4 = 1 mol NaOH,
so that,
no of mol of NaOH used = 0.0009152 mol
part C
concentration of the NaOH solution = n/v
= 0.0009152/21.93*1000
= 0.04173 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.