Chrome File Edit View History Bookmarks People window Help A Ro 95% CI Wed Nov 1
ID: 552036 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People window Help A Ro 95% CI Wed Nov 1 19:16 Mac Pro Retina Q AE ... G lose - x F witney x 7 overtans x ATATE x 7 oveland A Facebook x Masterin. x 1 tongum or Clayton s r c Ron can - a Secure https://answers.yahoo.com question/index?gid=20140306162616AA6tIMd Home Mail Flickr Tumblr News Sports Finance Entertainment Lifestyle Groups Mobile More O Install the new Firefox Dat and YAHOO! Search Answers Search Web B a Sign in Mail ANSWERS Beauty & Style Com Business & Finance according to the equation: A reaction mix ture initially contain? Answers Relevance Cars & Transportation Computers & Internet 1 mole or 160 g of Fe2O3 reacts with 3 moles or 3x 28 = 84 g of co ........so 22.05 g of Fe2O3 will react completely with only 22.05 x 84 / 160 = 11.58 g of Co ........hence excess reactant is 15.80 - 11.58 = 4.22 g of CO Ironflu) oxide reacts with carbon monoxide according to the equation: Fe203(s)+3co(9) --- 2Fes+3co2 (g)? Consumer Electronics Mastering Chemistry: Homework 7: Chapter 7 •nt 0.9971 g of ferric oxide is 1027 g of carbon monoxide the equ? a Secure https: session.masteringchemistry.com/r temView?assignmentProblemID-92637833&offset;=next More questions v Homework 7: Chapter 7 Exercise 7.55 Resources ; a previous 28 of 33 | next > ions Exercise 7.55 Part A Once the reaction has occurred as completely as possible, what mass (in g) of the excess reactant is of gas are present in a emperature of 230 c, a pres tm, and a volume of 0.0749 Iron() oxide reacts with carbon monoxide according to the equation Fez 0:(8) + 3co(g)–2Fe(8) + 3Co, 9) A reaction mixture initially contains 22.70g Fe2O3 and 1486 g Co. DVD Azo ' s o o o ? gen phthalate is a solid, frequently used in the lab lardize strong base a student combines 42.3 cobalt(Iniodide solution 0.346 M cobaltunfluoride Submit My Answers Give Up Provide feedback Continue I show Al PO 9 0 E a 11® OSW8 @ WAT EL OExplanation / Answer
Molar mass of Fe2O3 = 2*MM(Fe) + 3*MM(O)
= 2*55.85 + 3*16.0
= 159.7 g/mol
mass of Fe2O3 = 22.7 g
we have below equation to be used:
number of mol of Fe2O3,
n = mass of Fe2O3/molar mass of Fe2O3
=(22.7 g)/(159.7 g/mol)
= 0.1421 mol
Molar mass of CO = 1*MM(C) + 1*MM(O)
= 1*12.01 + 1*16.0
= 28.01 g/mol
mass of CO = 14.86 g
we have below equation to be used:
number of mol of CO,
n = mass of CO/molar mass of CO
=(14.86 g)/(28.01 g/mol)
= 0.5305 mol
1 mol of Fe2O3 reacts with 3 mol of CO
for 0.1421 mol of Fe2O3, 0.4264 mol of CO is required
But we have 0.5305 mol of CO
so, Fe2O3 is limiting reagent
we will use Fe2O3 in further calculation
From balanced chemical reaction, we see that
when 1 mol of Fe2O3 reacts, 3 mol of CO is formed
mol of CO reacted = (3/1)* moles of Fe2O3
= (3/1)*0.1421
= 0.4264 mol
mol of CO remaining = mol initially present - mol reacted
mol of CO remaining = 0.5305 - 0.4264
mol of CO remaining = 0.1041 mol
Molar mass of CO = 1*MM(C) + 1*MM(O)
= 1*12.01 + 1*16.0
= 28.01 g/mol
we have below equation to be used:
mass of CO,
m = number of mol * molar mass
= 0.1041 mol * 28.01 g/mol
= 2.92 g
Answer: 2.92 g
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.