Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 100% E Wed Nov 1 19:3

ID: 552056 • Letter: C

Question

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 100% E Wed Nov 1 19:33 Mac Pro Retina Q hapter 4 . HallofSneakz Data Structures and Algo...ition.pdf AFROTC MasteringChemistry: Homework 7: Chapter Comput...ition.pdf Secure https://session.masteringchemistry.com/myct/itemView?assignmentProblemID-92640755&offset-prev; Homework 7: Chapter Exercise 7.81 ata Structures previous | 32 of 33 | next » d Algorithms Exercise 7.81 Part A Computer Org Lead poisoning is a serious condition resulting from the ingestion of lead in food, water, or other environmental sources. It affects the central nervous system, leading to a variety of symptoms such as distractibility, lethargy, and loss of motor coordination. Lead poisoning is treated with chelating agents, substances that bind to metal ions, allowing it to be eliminated in the urine. A modern chelating agent used for this purpose is What minimum mass of succimer (in mg) is needed to bind all of the lead in a patient's bloodstream? Assume that patient blood lead levels are 45 g/dL , tat total blood volume is 5 0 L, and that one mole of succimer binds one mole of lead. f Whitney coordination. Express your answer using two significant figures. Training E Chegg succimer (CaHlsO4S2). Suppose you are tryingto determine the appropriate dose for succimer treatment of lead poisoning. mg s Fall hedule 1 Su 2 3 Pos Submit My Answers Give Up Provide Feedback Continue C s Resume

Explanation / Answer

min. mass of succimer required to bind all lead in patient:

C lead = 45 microgram / dL

V = 5 L = 50 dL

Total mass = C*V = 45 microg/dL * 50 dL = 2250 microgram = 2250*10^-6 g = 0.00225 g

ratio is 1:1 so

mol of Lead = mass/MW = 0.00225/207.2 = 0.0000108 mol of Pb

then

mol of succimer -> 0.0000108

MW of succimer = 182.2180 g/mol

mass = mol*MW = (0.0000108)(182.2180) = 0.00196795 g = 0.00196795*10^3 mg = 1.967 mg of succimer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote