University of Oklahoma × + O saplingleaming.com/ibiscms/mod/ibi5Nie w.php?id-387
ID: 553267 • Letter: U
Question
University of Oklahoma × + O saplingleaming.com/ibiscms/mod/ibi5Nie w.php?id-3871 622 Sapling Learning macmillan learning Jump to... Andrea Brisby Question 2 of 15 Available l Due Date: Points Pos Grade Cat Descriptio Map dot General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Learning A solution of household bleach contains 5.25% sodium hypochlorite, NaOCl, by mass. Assuming that the density of bleach is the same as water, calculate the volume of household bleach that should be diluted with water to make 500.0 mL of a pH 9.80 solution. Use the Ka of hypochlorous acid found in the chempendix 5 Solutions You can You can You have There is 8 eTextbo 10 Help Wi 12 3 O Web He 2011-2017 Sapling Learning, Inc. about uscareersprivacy policy terms of use contact us help 11:47 AM Type here to search ^4x 11/3/2017 eaExplanation / Answer
C = %.25% NaOCl
d = 1 g/mL
find volume of this solution to make a dilution V = 500 mL, pH = 9.80
expect hydrolysis
ClO-(aq) + H2O(l) <-> HClO+ OH-(aq)
Let HA --> HClO and A- = ClO- for simplicity
since A- is formed
the next equilibrium is formed, the conjugate acid and water
A- + H2O <-> HA + OH-
The equilibrium s best described by Kb, the base constant
Kb by definition since it is an base:
Kb = [HA ][OH-]/[A-]
Ka can be calculated as follows:
Kb = Kw/Ka = (10^-14)/(4*10^-8) = 2.5*10^-7
get ICE table:
Initially
[OH-] = 0
[HA] = 0
[A-] = M
the Change
[OH-] = + x
[HA] = + x
[A-] = - x
in Equilibrium
[OH-] = 0 + x
[HA] = 0 + x
[A-] = M - x
get X from
pOH = 14-pH = 14-9.80 = 4.2
[OH-] =10^-4.2 = 0.0000630
[HA] = 0.0000630
substitute in Kb expression
Kb = [HA ][OH-]/[A-]
2.5*10^-7 = 0.0000630*0.0000630/(M-0.0000630)
solve for M
M = (0.0000630*0.0000630) / (2.5*10^-7)+0.0000630
M = 0.015939 mol of OCl- / liter required in V = 500 mL
mol of OCl- = MV = 0.015939*0.5 = 0.0079695 mol of OCl-
mol of NaOCl reuqired = 0.0079695mol
mass of NaCl = mol*MW = 0.0079695*74.44 = 0.59324 g
from original solution
C = mass/V
V = mass/C
V = (0.59324)/(0.0525) = 11.299 mL = 11.3 mL required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.