2. Sulfuric acid is produced by oxidization of sulfur dioxide with oxygen to sul
ID: 555903 • Letter: 2
Question
2. Sulfuric acid is produced by oxidization of sulfur dioxide with oxygen to sulfur trioxide, and the sulfur trioxide is dissolved in water: If 640.7 Ilb-mass ofsufur dixide are oxidized per hour, mow many pound-moles of Or are consumed in an 8 hour shift? (20 points) b-mole 2 in per hour 3. A compound X contains 63.3% manganese and 36.7%)oxygen by mass. When X is heated, oxygen gas is evolved and a new compound Y containing 72.0% manganese and 28.0% oxygen is formed. Determine the empirical formulas of X and Y. (20 points)Explanation / Answer
Q3
X = 63.3% Mn, 36.7% is O
Y = 72% Mn, 28% O
determine empirical formulas
assume a basis of 100 g so
for X
mass of Mn = 63.3
mass of O = 36.7 g
now, change to moles
mol of Mn = mass/MW = 63.3/54.9380450 = 1.1522
mol of O = mass/MW = 36.7/16 = 2.29
ratio
O/Mn = 2.29/1.1522 = 1.99
then
MnO2
for Y:
mass of Mn = 72
mass of O = 28 g
now, change to moles
mol of Mn = mass/MW = 72/54.9380450 = 1.31
mol of O = mass/MW = 28/16 = 1.75
ratio
O/Mn = 1.75/1.31 = 1.33 = 4/3
so
Mn3O4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.