Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Due start of class Wednesday, November 8t SHOW ALL WORK and report answers to th

ID: 555937 • Letter: D

Question

Due start of class Wednesday, November 8t SHOW ALL WORK and report answers to the appropriate amount of significant figures. 1. The volume of a sample of pure HCl gas is at 189.0 mL at 25.00 and 108.0 mm Hg. This gas was then completely dissolved in 60.00 mL of water and titrated with a barium hydroxide solution. It required 15.70 mL of the barium hydroxide solution to neutralize the HCI. If AHn--118.0 kJ and the temperature of the water and barium hydroxide solution was initially 25.00 °C, what would the final temperature of solution be after titration? Hint: the pressure of the solutions are constant.

Explanation / Answer

Ba(OH)2 + 2HCl = BaCl2 + 2H2O

then

mol of HCl = from ideal gas law

PV = nRT

n = PV/(RT) = (108)(0.189)/(62.4*298) = 0.001097 mol of HCl

assume all HCl reacts

so

Qtotal = mol of HCl * HRxn HCl = 0.001097 * -118 kJ/mol = -0.129446 kJ = 129.44 J

Total mass -> 60 mL of water + 15.70 mL = 75.70 mL; which is approx 75.7 g of water

Q = m*C*(Tf-Ti)

129.44 = 75.7 * 4.184*(Tf-25)

Tf = 129.44 /( 75.7 * 4.184) + 25 = 25.41 °C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote