Calculate the amount of solution (g or mL) that contains each of the following a
ID: 559772 • Letter: C
Question
Calculate the amount of solution (g or mL) that contains each of the following amounts of solute. 1.) 8.2 g of LiNO3 from a 45% (m/m) LiNO3 solution. 2.) 31.0 g of KOH from a 5.00% (m/m) KOH solution. 3.) 2.3 mL of formic acid from a 17% (v/v) formic acid solution. Calculate the amount of solution (g or mL) that contains each of the following amounts of solute. 1.) 8.2 g of LiNO3 from a 45% (m/m) LiNO3 solution. 2.) 31.0 g of KOH from a 5.00% (m/m) KOH solution. 3.) 2.3 mL of formic acid from a 17% (v/v) formic acid solution. 1.) 8.2 g of LiNO3 from a 45% (m/m) LiNO3 solution. 2.) 31.0 g of KOH from a 5.00% (m/m) KOH solution. 3.) 2.3 mL of formic acid from a 17% (v/v) formic acid solution.Explanation / Answer
1)
%m/m = mass of solute * 100 / mass of solution
45 = 8.2*100/mass of solution
mass of solution = 18 g
Answer: 18 g
2)
%m/m = mass of solute * 100 / mass of solution
5.00 = 31.0*100/mass of solution
mass of solution = 620 g
Answer: 620 g
3)
%v/v = volume of solute * 100 / volume of solution
17 = 2.3*100/volume of solution
volume of solution = 14 mL
Answer: 14 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.