10. The reaction between nitrogen and oxygen gases requires the absorption of 43
ID: 561711 • Letter: 1
Question
10. The reaction between nitrogen and oxygen gases requires the absorption of 43 of energy per mole of nitrogen according to the chemical equation, N) Olg) 2 NO(g). How many grams of NOare produced in the reaction if 342 kJ of heat are absorbed by the reaction? a. 10g b. 20g c. 2008 d. 250g e. 500 11. Determine the formal charge on the chlorine atom in the molecular ion OFa b. 1 d. +1 e. +2 12. Given the balanced chemical equation, 2 Mn(s) + 3 Oz(g) 2 MnOs(s), how many molecules of Oz are required to produce 15.0 g of MnOs? a. 1.0x1022 molecules b. 1.0x10" molecules c. 8.0x1028 molecules d. 9.0x1023 molecules e. 7 molecules 13. How many resonance structures should the nitrate ion have? a. 1 b. 2 C. d. 4 14. Given the balanced chemical equation, 2 Mn(s) + 3 O2(g) 2 MnOls), how many atoms of Mn are required to produce 15.0 g of MnO3? a. 0.1 atoms b. 8 atoms c. 2.0 x1025 atoms d. 9.0 x1022 atoms e. 6.0 x1023 atomsExplanation / Answer
Q10
1 mol of N2 = 43 kJ
x mol of N2 = 342 kJ
x = 342/43
x = 7.95 mol of N2
1 mol of N2 = 2 mol of NO
7.95 mol ofN2 = y
y = 7.95*2 =15.9 mol f NO
mass = mol*MW = 15.9*30 = 477 g
nearest answer is 500 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.