An aqueous solution of hydrochloric acid is standardized by titration with a 0.1
ID: 563096 • Letter: A
Question
An aqueous solution of hydrochloric acid is standardized by titration with a 0.113 M solution of barium hydroxide.
If 22.8 mL of base are required to neutralize 21.4 mL of the acid, what is the molarity of the hydrochloric acid solution?
? M hydrochloric acid
What volume of a 0.270 M hydrochloric acid solution is required to neutralize 22.8 mL of a 0.113 M calcium hydroxide solution?
? mL hydrochloric acid
In the laboratory, a student dilutes 27.1 mL of a 9.21 M perchloric acid solution to a total volume of 150.0 mL. What is the concentration of the diluted solution?
Concentration = ? M
How many milliliters of 10.8 M hydrobromic acid solution should be used to prepare 2.50 L of 0.400 M ?
? mL
How many mL of 0.713 M HCl are needed to dissolve 9.29 g of BaCO3?
2HCl(aq) + BaCO3(s) BaCl2(aq) + H2O(l) + CO2(g)
? mL
Explanation / Answer
1.
2 HCl (aq.) + Ba(OH)2 (aq.) --------> BaCl2 (aq.) + 2 H2O (l)
Neutralisation formula,
M1 V1 / n1 = M2 V2 / n2
M1 * 21.4 / 2 = 0.113 * 22.8 / 1
M1 = Molarity of acid = 0.241 M
2.
Neutralisation reaction:
2 HCl (aq.) + Ca(OH)2 (aq.) --------------> CaCl2 (aq.) + 2 H2O (l)
Neutrlisation formula,
M1 V1 / n1 = M2 V2 / n2
0.270 * V1 / 2 = 0.113 * 22.8 / 1
V1 = 19.1 mL
3.
Dilution formula,
M1 * V1 = M2 * V2
9.21 * 27.1 = M2 * 150.0
M2 = Final concentration = 1.66 M
4.
dilution formula,
M1 V1 = M2 V2
10.8 * V1 = 0.400 * 2.50
V1 = 0.0926 L
V1 = 92.6 mL
5.
Molar mass of BaCO3 = 197.3 g./mol
Moles of BaCO3 = mass / molar mass = 9.29 / 197.3 = 0.0471 mol
From the balanced equation,
1mol of BaCo3 needs 2 mol of HCl
Then,
0.0471 mol of BaCo3 needs 2 * 0.0471 = 0.0942 mol of HCl
Therefore,
Volume of HCl solution = moles / molarity = 0.0942 / 0.713 = 0.132 L = 132 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.