An aqueous solution of hydrochloric acid is standardized by titration with a 0.1
ID: 839501 • Letter: A
Question
An aqueous solution of hydrochloric acid is standardized by titration with a 0.176 M solution of potassium hydroxide. If 20.5 mL of base are required to neutralize 27.6 mL of the acid, what is the molarity of the hydrochloric acid solution?
_________M hydrochloric acid
An aqueous solution of hydroiodic acid is standardized by titration with a 0.154 M solution of sodium hydroxide.
If 23.9 mL of base are required to neutralize 19.0 mL of the acid, what is the molarity of the hydroiodic acid solution? _________M hydroiodic acid
An aqueous solution of barium hydroxide is standardized by titration with a 0.119 M solution of hydrobromic acid.
If 13.7 mL of base are required to neutralize 24.7 mL of the acid, what is the molarity of the barium hydroxide solution?
_______M barium hydroxide
Explanation / Answer
M1*V1 = M2*V2
a.) M1*27.6 /1000 = 0.176*20.5/1000
M1 = 0.1307
b.) M1*19/1000 = 0.154*23.9/1000
M1 = 0.1937
c.) 0.119*24.7 = 2*M2*13.7
M2 = 0.10727
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.