Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer0.05 Question 11 Consider the formation of hydrogen fluoide Not changed si

ID: 567319 • Letter: A

Question

Answer0.05 Question 11 Consider the formation of hydrogen fluoide Not changed since last attempt Marked out of 1.00 H2g)+F2(9)--2HF(g) If a 1.5 L nickel reaction container (glass cannot be used equlibrium constant, Kp, is 7.8 x 1014 (Hint, this is a very large number, what does that imply?) Calculate the molar concentration of HF at equilibrium. A further hint is provided after the first attempt in the feedback because it reacts with HF) filled with 0 0086 M H2 is connected to a 3.2 L container filed with 0.030 M F2 The P Flag question Answer. 0.040 Question 12 BONUS Suppose a 1 00 L nickel reaction container filled with 0 0080 M H2 is connected to a 4 00 equilibrium L container thilled with 0.029 M F2. Calculate the molar concentration of H2 at Not yet answered Marked out of 1.00 A hint is provided after the first attempt in the feedback v Flag question Answer. Question 13 Sulfur dioxide reacts with chlorine at 227 °C Not yet answered Marked out of 1.00 ? Flag question Kp for lhis reaction is 5 1 × 1o? atm. Initially, 1 00 g each of SO2 and Cl2 are placed in a 1 00 L reaction vessel Ater 15 minutes, You will determine if the system has reached equilibrium. First, what is Ke (in UmOI)? (A g is 106 g )

Explanation / Answer

initial number of moles of H2 = 0.0086 * 1.5 = 0.0129

initial number of moles of F2 = 0.03*3.2 = 0.096

Total volume of the container = 1.5 + 3.2 = 3.7 L

             H2(g)      +     F2(g)   <-----> 2HF(g)

initially 0.0129/3.7      0.096/3.7            0

           0.003486          0.02594            0

at equili (0.003486 -x)    (0.02594 - x)       2x

Kc = [HF]^2/[H2][F2]

Kc = (2x)^2/((0.003486 -x)*(0.02594 - x))

Kc = Kp*(RT)^dn

dn = 2-2 = 0 (gas moles on product side - gas moles on reactant side)

Kc = Kp

7.8*10^14 = (2x)^2/((0.003486 -x)*(0.02594 - x))

by solving x = 0.003486

at equlibrium [H2] = 0

[F2] = 0.02594 - 0.003486 = 0.02245

[HF] = 2*0.003486 = 0.006972 M

initial number of moles of H2 = 0.008 * 1 = 0.008

initial number of moles of F2 = 0.029*4 = 0.116

Total volume of the container = 1 + 4 = 5 L

             H2(g)    +     F2(g)   <-----> 2HF(g)

initially 0.008/5        0.116/5            0

           0.0016          0.0232            0

at equili (0.0016 -x)    (0.0232 - x)       2x

Kc = [HF]^2/[H2][F2]

Kc = (2x)^2/((0.0016 -x)*(0.0232 - x))

Kc = Kp*(RT)^dn

dn = 2-2 = 0 (gas moles on product side - gas moles on reactant side)

Kc = Kp

7.8*10^14 = (2x)^2/((0.0016 -x)*(0.0232 - x))

x = 0.0016

at equlibrium [H2] = 0

[F2] = 0.0232 - 0.0016 = 0.0216 M

[HF] = 2*0.0016 = 0.0032 M

            SO2        +    Cl2 <------> So2Cl2

initially   (1/64*1/1)   (1/71*1/1)      0

             0.01562      0.01408        0

at equili    (0.01562-x) (0.01408-x)    x = 45.5 microg/L

Kc = [SO2Cl2]/[SO2][Cl2]

Kc = (45.5*10^-6)/((0.01562-(45.5*10^-6))*(0.01408-(45.5*10^-6)))

Kc = 0.2082

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote