Regarding Textbook answers for Physical Chemistry for the Life Science (2nd edit
ID: 573859 • Letter: R
Question
Regarding Textbook answers for Physical Chemistry for the Life Science (2nd edition), Ch 2 Problem 9E, I do not understand why G is equal to -2,808kJ mol^-1? According to the Appendix 2A below, it's the H that is equal to -2,808 kJ mol^-1 rather than G! According to Appendix 2A, G is equal to -910kJ mol^-1. Can you explain that?
Here is the question:
Suppose when you exercise, you consume 100g of glucose and that all the energy released as heat remains at your body at 37°C. What is the change in entropy of your body?
Thanks,
Kate
Explanation / Answer
enthalpy of combustion of glucose = -2805 KJ/mol
molecular mass of glucose = 180g/mol
given mass = 100g
no. of moles = 100/180 = 0.556
energy released by given amount of glucose = 2805*0.556 = 1558.33
Temp of body = 273+37 = 310 K
Change in entropy = dQ/T = 1558.33/310 = 5.0269 KJ/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.