Not good at these. Please if possible show steps as well as answer so I can unde
ID: 575495 • Letter: N
Question
Not good at these. Please if possible show steps as well as answer so I can understand. Thank you.
) 7of12 (2) ± Using Integrated Rate Laws Part A Constants | Periodic Table The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arranged such that they resemble the equation for a straight line, The reactant concentration in a zero-order reaction was 7.00x10 M after 170 s and 4.00102 M after 305 s. What is the rate constant for this reaction? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash. Integrated Rate Law [A] = _ kt + IAlo Graph Slope | [A] vs. t | -k Order View Available Hint(s) xxbLb k0th= 1 Value Units Submit Previous Answers X Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Your answer does not have the correct dimensions.Explanation / Answer
For any order reacction
The rate (-dA/dt)= K[A]n (1), n is ther order and K ia the rate constant.
For zero order, n=0, A is the reacting species
And the equation becomes –dA/dt= K
When integrated noting that at t=0 , [A] =[A]o and at t=t , [A] =[A]
[A]= [A]0- Kt (2)
When t=170 sec, [A] = 7*10-2M
When t= 305 sec, [A]= 4*10-2M
Substituting these values in Eq. 2 twice, we get
7*10-2= [A]o-K*170 (3)
4*10-2= [A]o-K*305 (4)
Eq.3-Eq.4 gives 7*10-2- 4*10-2 = K(305-170)
K=0.00022M/sec
Substituting this value in eq. 3
7*10-2 =[A]0-0.00022*170
[A]0= 0.1077M=initial concentration of A.
2. for 1st order reaction, n=1 and -dA/dt= K[A]
when integrated, the equation becomes
lnA= ln[A]0-Kt (5)
where K is the rate constant
whem t= 15 sec, [A]= 9.8*10-2 Eq.5 becomes, ln (9.8*10-2)= ln A0- K* 15 (6)
and when t= 90 sec, [A] =8.5*10-3M, Eq.5 becomes ln (8.5*10-3)= lnAo-K*90 (7)
Eq.5-Eq.6 gives ln(9.8*10-2/(8.5*10-3)= K*(90-15), K=0.033/sec
for the second order n=2 and Eq.1 becomes -dA/dt= K[A]2,
when integrated noting that at t=0, [A]= [A]0 and at t= t, [A] =[A]0
1/A= 1/[A]o+ Kt (7), given when t=220 sec, [A]= 0.15M, Eq. 7 becomes 1/0.15= 1/[A]o+ 220*t (8)
when t= 775 sec, [A]= 1.9*10-2M, Eq. 7 can be written as 1/1.9*10-2 = 1/[A]o+ 775*t (9)
Eq.9-Eq.8 1/(1.9*10-2)- 1/0.15= K*(775-220)
K=0.083/M.sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.