4. The mass of a mixture of sand, NaCl, and Caco, is 4.3800 g. After the dissolu
ID: 576368 • Letter: 4
Question
4. The mass of a mixture of sand, NaCl, and Caco, is 4.3800 g. After the dissolution of the salt and filtration of the mixture, the filtrate is collected in a beaker with a mass of 50.1007 g. The combined mass of the beaker and dry salt is 51.5857 g. Hydrochloric acid is added to the mixture, and the resulting solution is filtered again onto a filter paper whose mass is 0.5124 g. After the sand is dried, the combined mass of the sand and filter paper is 2.0824 g. Calculate the % of sand, % of NaCl, and the % of CaCO3 in the mixture (show all calculations) remainingExplanation / Answer
Original mass of the mixture of sand, NaCl and CaCO3 is 4.3800 g.
The salt is dissolved and filtered initially. NaCl is soluble and will go into the filtrate while sand and CaCO3 remains.
The mass of the beaker is 50.1007 g; the mass of the beaker and the dry salt (dried NaCl) is 51.5857 g.
Hydrochloric acid reacts with CaCO3, but sand remains unreacted; this sand is separated by a filter paper.
Mass of filter paper = 0.5124 g.
Mass of filter paper and dried sand = 2.0824 g.
Mass of dry sand = (2.0824 – 05124) g = 1.5700 g.
% of sand in the mixture = (mass of sand)/(mass of mixture)*100 = (1.5700 g)/(4.3800 g)*100 = 35.8447 (ans).
The mass of the dry salt (NaCl) = (51.5857 – 50.1007) g = 1.485 g.
% of NaCl in the mixture = (mass of NaCl)/(mass of mixture)*100 = (1.485 g)/(4.3800 g)*100 = 33.9041 (ans).
% of CaCO3 in the mixture = [100 – (33.9041 + 35.8447)] = 30.2512 (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.