Consider the 69 kg ice skater being pushed by two others shown in the figure. Th
ID: 581398 • Letter: C
Question
Consider the 69 kg ice skater being pushed by two others shown in the figure. The coefficient of static friction is m=0.4 and kinetic is Hk=0.02. Find the magnitude of F_to t: the total force exerted on her by the others, given that the magnitudes F and F2 are 235 N and 199 N, respectively in Newtons. Find the direction of Ft** (in degrees relative to the horizontal), the total force exerted on her by the others, given that the magnitudes F and F2 are 235 N and 199 N: respectively. What is her initial acceleration if she is initially stationary' and wearing steel-bladed skates that point in the direction of F_to t in m/s^2? What is her acceleration assuming she is already moving in the direction of F_tot in m/s^2?Explanation / Answer
(a)
the magnitude of the total net force is,
F = sqrt[F1^2 + F2^2] = sqrt[235^2 + 199^2] = 307.9 N
(B)
the direction of the net force is,
@ = tan^-1[199/235] = 40.26o
(c)
since the person is at rest positin initially, so the acceleration is zero.
(d)
the force is,
F =Ftot - umg = 307.9 - 0.02*69*9.8 = 294.376 N = 294.4 N
Acceleration is,
a = F/m = 294.376 / 69 = 4.26 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.