Consider the 10.5 kg motorcycle wheel shown in the figure. Assume it to be appro
ID: 1428647 • Letter: C
Question
Consider the 10.5 kg motorcycle wheel shown in the figure. Assume it to be approximately a ring with an inner radium of 0.295 m and an outer radius of 0.345m. the motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. If the drive chain exerts a force of 2150 N at a radius of 4.95 cm, what is the angular acceleration of the wheel, in radians per square second? What is the tangential acceleration, in meters per square second, of a point on the outer edge of the tire? How long, in seconds, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 83 rad/s?
Explanation / Answer
PART A
I = 0.5*M*(R1^2 + R2^2)
= 0.5*10.5*(0.295^2+0.345^2)
= 1.0817 kg.m^2
T = F*r*sin(90) = 2150*0.0495*1 = 106.425 N.m
alfa = T/I = 106.425/1.0817 = 98.386 rad/s^2
PART B
atan = R2*alfa = 0.345*98.386 = 33.943 m/s^2
PART C
Apply, w = wo + alfa*t
t = (w-wo)/alfa
= (83 - 0)/98.386 = 0.8436 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.