Consider the 663 N weight held by two cables shown below. The left-hand cable ha
ID: 1990817 • Letter: C
Question
Consider the 663 N weight held by two cablesshown below. The left-hand cable had tension
T2 and makes an angle of 2 with the ceiling.
The right-hand cable had tension 540 N and
makes an angle of 40 with the ceiling.
The right-hand cable makes an angle of 40
with the ceiling and has a tension of 540 N.
a) What is the tension T2 in the left-hand
cable slanted at an angle of 2 with respect to
the wall?
Answer in units of N
b) What is the angle 2 which the left-hand
cable makes with respect to the ceiling?
Answer in units of degrees
Explanation / Answer
540*sin40° + T2*sin?= 663 T2sin? = 315.89 T2*cos? = 540cos(40) = 413.66 solving, Tension = T2 = 520.484 Newton angle ? = 37.367 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.