Consider the 66 kg ice skater being pushed by two others shown in the figure. Th
ID: 1332749 • Letter: C
Question
Consider the 66 kg ice skater being pushed by two others shown in the figure. The coefficient of static friction is mu s = 0.4 and kinetic is mu k = 0.02. Find the magnitude of F tot, the total force exerted on her by the others, given that the magnitudes F1 and F2 are 247 N and 186 N. respectively in Newtons. Find the direction of F tot (in degrees relative to the horizontal), the total force exerted on her by the others, given that the magnitudes F1 and F2 are 247 N and 186 N. respectively. What is her initial acceleration if she is initially stationary and wearing steel-bladed skates that point in the direction of F tot in m/s 2? What is her acceleration assuming she is already moving in the direction of F tot in m/s2?Explanation / Answer
a) Fnet = sqrt(F1^2 + F2^2)
= sqrt(247^2 + 186^2)
= 309.2 N
b) direction : theta = tan^-1(F2/F1)
= sqrt(186/247)
= 36.98 degrees
c) a = Fnet/m
= 309.2/66
= 4.68 m/s^2
d) same. 4.68 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.