A 40 kg child is standing at the edge of a rotation merry-go-round. The merry-go
ID: 584236 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
given
m = 40 kg
d = 4 m
radius, r = d/2 = 4/2 = 2 m
w = 10 rpm
= 10*2*pi/60
= 1.047 rad/s
a) centripeatl acceleration, a = r*w^2
= 2*1.047^2
= 2.19 m/s^2
= 2.19*g/9.8
= 0.2235*g
b) Force acting on the child = N*mue_s
m*a = m*g*mue_s
a = g*mue_s
==> mue_s = a/g
= 2.19/9.8
= 0.2235
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.