6. Calculate the standard reaction enthalpy for the following reaction. CH4(g) +
ID: 587605 • Letter: 6
Question
6. Calculate the standard reaction enthalpy for the following reaction. CH4(g) + H2O(g) CO(g) + 3H2(g) Given: 2H2(g) + CO(g) CH3OH(1) 2CH4(g) + 02(g) 2CH3OH(1) 2H2(g) + O2(g) 2H2O(g) 1° =-128.3 kJ-mol-1 -328.1 kJ-mol-1 AHo--483.6 kJ-mol1 Is the reaction exothermic or endothermic? 7. Given the equation for the reaction, CO2(g) + 4H2(g) CH(g) + 2H20(g), and the following standard enthalpies of formation, AHp: CO2(g): -393.5 kJ mol-1 CH4(g:-74.8 k] mol1 H20(g): -241.8 kJ mol-1 What is the standard enthalpy of reaction, in kJ for the reaction shown?Explanation / Answer
6)
Lets number the reaction as 0, 1, 2, 3 from top to bottom
required reaction should be written in terms of other reaction
This is Hess Law
required reaction can be written as:
reaction 0 = -1 * (reaction 1) +0.5 * (reaction 2) -0.5 * (reaction 3)
So, deltaHo rxn for required reaction will be:
deltaHo rxn = -1 * deltaHo rxn(reaction 1) +0.5 * deltaHo rxn(reaction 2) -0.5 * deltaHo rxn(reaction 3)
= -1 * (-128.3) +0.5 * (-328.1) -0.5 * (-483.6)
= 206.05 KJ
Answer: 206.05 KJ
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.