Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the number of molecules in a deep breath of air whose volume is 2.35 L

ID: 591188 • Letter: C

Question

Calculate the number of molecules in a deep breath of air whose volume is 2.35 L at body temperature, 36 C, and a pressure of 735 torr. Express the answer in molecules to three significant figures. The adult blue whale has a lung capacity of 5.0×103 L. Calculate the mass of air (assume an average molar mass 28.98 g/mol) contained in an adult blue whale’s lungs at 0.5 C and 1.10 atm, assuming the air behaves ideally. Express the answer in kilograms to two significant figures. Calculate the number of molecules in a deep breath of air whose volume is 2.35 L at body temperature, 36 C, and a pressure of 735 torr. Express the answer in molecules to three significant figures. The adult blue whale has a lung capacity of 5.0×103 L. Calculate the mass of air (assume an average molar mass 28.98 g/mol) contained in an adult blue whale’s lungs at 0.5 C and 1.10 atm, assuming the air behaves ideally. Express the answer in kilograms to two significant figures. Calculate the number of molecules in a deep breath of air whose volume is 2.35 L at body temperature, 36 C, and a pressure of 735 torr. Express the answer in molecules to three significant figures. The adult blue whale has a lung capacity of 5.0×103 L. Calculate the mass of air (assume an average molar mass 28.98 g/mol) contained in an adult blue whale’s lungs at 0.5 C and 1.10 atm, assuming the air behaves ideally. Express the answer in kilograms to two significant figures. The adult blue whale has a lung capacity of 5.0×103 L. Calculate the mass of air (assume an average molar mass 28.98 g/mol) contained in an adult blue whale’s lungs at 0.5 C and 1.10 atm, assuming the air behaves ideally. Express the answer in kilograms to two significant figures.

Explanation / Answer

volume = 2.35 L

temperature = 36 + 273 = 309 K

pressure = P = 735 torr = 0.967 atm

P V = n R T

0.967 x 2.35 = n x 0.0821 x 309

n = 0.0896

number of molecules = 0.0896 x 6.023 x 10^23

                                  = 5.40 x 10^22

problem 2 :

P V = n R T

1.10 x 5 x 10^3 = n x 0.0821 x 273.5

n = 244.94

mass = 244.94 x 28.98

          = 7098.4 g

           = 7.1 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote