Calculate the morality of a solution containing 0.755 mol glucose and 1.75 kg of
ID: 945370 • Letter: C
Question
Calculate the morality of a solution containing 0.755 mol glucose and 1.75 kg of water. 0.875 m 0.583 m 0.431 m 580 m 0.850 m What mass of a 0.66 m ammonium nitrate(80.04 g/mol) solution will contain 0.15 mol of solute? 227 g 239 g 440 g 493 g 4453 g What is the morality of a sucrose (C_12H_22O_11) solution that produces an osmotic pressure of 2.65 atm at 25 degree C? 0.0349 M 0.127 M 0.0127 M 0.108 M 0.398 M A 15.0mg sample of a protein was dissolved in water to produce 5.00 mL of solution at 25.1 degree C. The osmotic pressure of this solution was measured and found to be 6.50 tarr. What is the molar mass of this protein? 427 g/mol 941 g/mol 8580 g/mol 4270 g/mol 561 g/mol Eugenel is one of the compounds responsible for the flavor of cloves. A 222-mg sample of Eugenel was dissolved in 1.00 g of chloroform (K_b=3.63 degree C/m), increasing the boiling point of chloroform by 3.68 degree C. What is the molar mass of cugenol 82.0 g/mol 125 g/mol 164 g/mol 193 g/mol 219 g/molExplanation / Answer
16)
molality = number of moles of solute / mass of solvenet in Kg
= 0.755/1.75
= 0.=431 m
17)
molality = number of moles of solute / mass of solvenet in Kg
0.66 = 0.15 / mass of solvenet in Kg
mass of solvenet in Kg = 0.227 Kg
mass of solvent= 227 g
mass of solute = number of moles * molar mass
= 0.15*80.04
= 12
mass of solution = 227 g + 12 g = 239 g
Answer: b
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.