Consider a chemical reaction CO(g) +2H2(g)- CH,OH(g). When 2 moles of CO were re
ID: 591348 • Letter: C
Question
Consider a chemical reaction CO(g) +2H2(g)- CH,OH(g). When 2 moles of CO were reacting with 4 moles of H, at temperature 500K and pressure p -100 bar and chemical equilibrium was reached, n = 0.366 moles of CO was consumed. Based on the given data determine the value of the chemical equilibrium a) constant K(T) for T= 500K Consider now the same reaction, when 3 moles of CO are reacting with 3 b) moles of H2 at the temperature T = 500K and the pressure of the product,i.e., CH,OH, obtained in the reaction po 1 bar. Find the mass m he mass mExplanation / Answer
Given,
Reaction: CO + 2H2 ----> CH3OH
Initial: 2 4 0
Change: 2-X 4-2X X
It is aslo known that 0.366 moles of CO was consumed
=> X = 0.366
At equilibrium moles of
CO = 2 - 0.366 = 1.634
H2 = 4 - (2 x 0.366) = 3.268
CH3OH = X = 0.366 moles
Total Moles of Gas = 1.634 + 3.268 + 0.366 = 5.268 moles
=> Mole fraction of CO = 1.634 / 5.268 = 0.31
Mole fraction of H2 = 3.268 / 5.268 = 0.62
Mole fraction of CH3OH = 0.366 / 5.268 = 0.07
Partial Pressure of CO = 0.31 x 100 = 31 bar
Partial Pressure of H2 = 0.62 x 100 = 62 bar
Partial Pressure of CH3OH = 0.07 x 100 = 7 bar
Kp = 7 / 31 x (62)^2 = 5.9 x 10^-5
b)
CO + 2H2 ----> CH3OH
3-X.....3-3X.........X
Total Moles = 3-X + 3-2X + X = 6 - 3X
Partial Pressure of CO = (3-X) / (6-2X) (since Po = 1 bar)
Partial Pressure of H2 = (3-2X) / (6-2X)
Partial Pressure of CH3OH = X / (6-2X)
Kp = (X / (6-2X)) / ((3-X) / (6-2X)) x ((3-2X) / (6-2X))^2
=> 5.9 x 10^-5 = X (6-2X)^2 / (3-X) (3-2X)^2
Neglecting X with reapect to 3 and 6, we get
5.9 x 10^-5 = 36X / 27
=> X = 4.41 x 10^-5 = Moles of CH3OH formed
=> Mass of CH3OH = 4.41 x 10^-5 x 32 = 1.41 x 10^-3 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.